„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. „Po stu latach od odzyskania niepodległości nasza radość jest wielka- jak wielka musiała to być radość w roku 1918”  brzmi pamiątkowy wpis Wójta Edwarda Krasowskiego złożony z okazji doniosłej rocznicy w kronice naszej szkoły.

Ten dzień napełnia wszystkich Polaków wielką radością i dumą. Takie uczucia towarzyszyły również nam, kiedy w piątek, 9 listopada w dużym gronie świętowaliśmy tę wyjątkową rocznicę. Konkurs wiedzy o historii Polski, krótka część artystyczna, wspólne odśpiewanie 4- zwrotkowego hymnu narodowego w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”, posadzenie pamiątkowego dębu niepodległości, to tylko niektóre z momentów dzisiejszego święta. Jednym z ważniejszych punktów uroczystości był przemarsz uczniów, nauczycieli, zaproszonych gości oraz rodziców do świetlicy w Tołwinie, gdzie wyśpiewaliśmy historię Polski. Wybrzmiały tutaj najpiękniejsze pieśni patriotyczne, które poprzedzone były krótką historią ich powstania. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wsi Tołwin.

Pani Dyrektor oraz cała społeczność szkolna składają serdeczne podziękowania Panu Wójtowi Edwardowi Krasowskiemu, przewodniczącemu Rady Gminy Siemiatycze Panu Adamowi Boguszewskiemu, Radnym oraz Sołtysom Gminy Siemiatycze, ułanom z Siemiatyckiego Stowarzyszenia Hippicznego „Szwadron” za aktywne włączenie się do wspólnego, radosnego świętowania 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Dziękujemy Policjantom z Komendy Powiatowej w Siemiatyczach za zabezpieczenie trasy przemarszu. Dziękujemy również Rodzicom oraz  mieszkańcom wsi Tołwin i okolicznych miejscowości za liczną obecność oraz gorące przyjęcie w sołectwie. To dzięki Państwu dzisiejszy dzień był dla społeczności uczniowskiej wartościową, piękną i wielopokoleniową lekcją patriotyzmu, opartego na poczuciu więzi społecznej , wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością. DZIĘKUJEMY!